The Four Nations Chess League does not accept responsibility for the content of other websites, to which this site links.

 

This website includes information on participants in the Four Nations Chess League in respect of name, grade, title, nationality and sex (team registration lists), as well as telephone number(s), email address(es) and postal address(es) in certain circumstances (team captains/managers, management board members, arbiters etc).

 

Participants wishing this information not to be included on the website should contact the webmaster to have it removed, but should be aware that in this event they will not be permitted to play in the league.

 
 

 

 

First named team has white on odd boards
 

Round 9 - 14:00 Saturday 30th April 2011

Barcelo Hotel, Hinckley Island

 

Championship Pool

Wessex 1 (2) vs. Barbican Youth (4)
Guildford A&DC 2 (5) vs. Rhyfelwyr Essyllwg (3)
Bristol 1 (4) vs. Anglian Avengers 1 (6)
Poisoned Pawns 1 (4) vs. Jutes of Kent (4)
     

Demotion Pool

White Rose 2 (4) vs. 3Cs 1 (2)
Poisoned Pawns 2 (2) vs. Kings Head (6)
Cambridge University 2 (4) vs. AMCA Dragons (6)
South Wales Dragons (6) vs. Sambuca Black Sheep (2)
     

 

Round 10 - 13:00 Sunday 1st May 2011

Barcelo Hotel, Hinckley Island

 

Championship Pool

Barbican Youth (4)

vs.

Guildford A&DC 2 (5)
Jutes of Kent (4)

vs.

Bristol 1 (4)
Anglian Avengers 1 (6)

vs.

Poisoned Pawns 1 (4)
Rhyfelwyr Essyllwg (3)

vs.

Wessex 1 (2)
 

 

 
Demotion Pool
Kings Head (6)

vs.

White Rose 2 (4)
AMCA Dragons (6)

vs.

South Wales Dragons (6)
Sambuca Black Sheep (2)

vs.

Cambridge University 2 (4)
3Cs 1 (2)

vs.

Poisoned Pawns 2 (2)
 

 

 
 

Round 11 - 11:00 Monday 2nd May 2011

Barcelo Hotel, Hinckley Island

 

Championship Pool

Bristol 1 (4)

vs.

Barbican Youth (4)
Wessex 1 (2)

vs.

Anglian Avengers 1 (6
Poisoned Pawns 1 (4)

vs.

Rhyfelwyr Essyllwg (3)
Guildford A&DC 2 (5)

vs.

Jutes of Kent (4)
 

 

 
Demotion Pool
White Rose 2 (4)

vs.

AMCA Dragons (6)
Cambridge University 2 (4)

vs.

3Cs 1 (2)
Poisoned Pawns 2 (2)

vs.

Sambuca Black Sheep (2)
South Wales Dragons (6)

vs.

Kings Head (6)

 

 

 

 

Round 1 - 14:00 Saturday 6th November 2010

Barcelo Hotel, Daventry

 

Section A

South Wales Dragons vs. Rhyfelwyr Essyllwg

Barbican 4NCL Youth vs. Anglian Avengers 1

White Rose 2 vs. Poisoned Pawns 2

Cambridge University 2 vs. Jutes of Kent

 

Section B

Sambuca Black Sheep vs. Guildford-ADC 2

Wessex 1 vs. AMCA Dragons

Kings Head vs. Bristol 1

Poisoned Pawns 1 vs. 3Cs 1

 

 

Round 2 - 11:00 Sunday 7th November 2010

Barcelo Hotel, Daventry

 

Section A

Poisoned Pawns 2 vs. South Wales Dragons

Rhyfelwyr Essyllwg vs. White Rose 2

Jutes of Kent vs. Barbican 4NCL Youth

Anglian Avengers 1 vs. Cambridge University 2

 

Section B

Guildford-ADC 2 vs. Kings Head

Bristol 1 vs. Sambuca Black Sheep

AMCA Dragons vs. Poisoned Pawns 1

3Cs 1 vs. Wessex 1

 

 

Round 3 14:00 Saturday 15th January 2011

Barcelo Hotel, Hinckley Island

 

Section A

Anglian Avengers 1 vs. South Wales Dragons

Cambridge University 2 vs. Poisoned Pawns 2

Barbican 4NCL Youth vs. Rhyfelwyr Essyllwg

Jutes of Kent vs. White Rose 2

 

Section B

Guildford-ADC 2 vs. Wessex 1

Kings Head vs. 3Cs 1

Sambuca Black Sheep vs. AMCA Dragons

Bristol 1 vs. Poisoned Pawns 1

 

 

Round 4 11:00 Sunday 16th January 2011

Barcelo Hotel, Hinckley Island

 

Section A

South Wales Dragons vs. Barbican 4NCL Youth

Rhyfelwyr Essyllwg vs. Anglian Avengers 1

Poisoned Pawns 2 vs. Jutes of Kent

White Rose 2 vs. Cambridge University 2

 

Section B

AMCA Dragons vs. Guildford-ADC 2

Wessex 1 vs. Sambuca Black Sheep

Poisoned Pawns 1 vs. Kings Head

3Cs 1 vs. Bristol 1

 

 

Round 5 14:00 Saturday 19th February 2011

De Vere Venues, Wokefield Park, Berkshire

 

Section A

South Wales Dragons vs. White Rose 2

Barbican 4NCL Youth vs. Cambridge University 2

Anglian Avengers 1 vs. Jutes of Kent

Rhyfelwyr Essyllwg vs. Poisoned Pawns 2

 

Section B

Bristol 1 vs. Guildford-ADC 2

3Cs 1 vs. AMCA Dragons

Poisoned Pawns 1 vs. Wessex 1

Kings Head vs. Sambuca Black Sheep

 

 

Round 6 11:00 Sunday 20th February 2011

De Vere Venues, Wokefield Park, Berkshire

 

Section A

Jutes of Kent vs. South Wales Dragons

White Rose 2 vs. Anglian Avengers 1

Poisoned Pawns 2 vs. Barbican 4NCL Youth

Cambridge University 2 vs. Rhyfelwyr Essyllwg

 

Section B

Guildford-ADC 2 vs. Poisoned Pawns 1

Wessex 1 vs. Bristol 1

AMCA Dragons vs. Kings Head

Sambuca Black Sheep vs. 3Cs 1

 

 

Round 7 14:00 Saturday 26th March 2011

De Vere Venues, Staverton Park

 

Section A

Cambridge University 2 vs. South Wales Dragons

White Rose 2 vs. Barbican 4NCL Youth

Rhyfelwyr Essyllwg vs. Jutes of Kent

Anglian Avengers 1 vs. Poisoned Pawns 2

 

Section B

Guildford-ADC 2 vs. 3Cs 1

AMCA Dragons vs. Bristol 1

Poisoned Pawns 1 vs. Sambuca Black Sheep

Kings Head vs. Wessex 1

 

 

Round 8 11:00 Saturday 26th March 2011

De Vere Venues, Staverton Park

 

Championship and Demotion Pool pairings will be published as soon a possible after the conclusion of round 7. 

 

 

Click for Division 1, Division 3 and Northern League.

 

 

 

 

- 4NCL