The Four Nations Chess League does not accept responsibility for the content of other websites, to which this site links.

 

This website includes information on participants in the Four Nations Chess League in respect of name, grade, title, nationality and sex (team registration lists), as well as telephone number(s), email address(es) and postal address(es) in certain circumstances (team captains/managers, management board members, arbiters etc).

 

Participants wishing this information not to be included on the website should contact the webmaster to have it removed, but should be aware that in this event they will not be permitted to play in the league.

 
 

 

 

First named team has white on odd boards

 

Round 11 - 11:00 Monday 2nd May 2011

       
e2e4 2 (15) vs. Spirit of Atticus (18)  
Braille CA (14) vs. Bradford A (17)  
FCA 1 (14) vs. Oxford 2 (14)  
Brown Jack (15) vs. Warks. 2 (13)  
Celtic Tigers 1 (14) vs. KJCA Kings (13)  
Wessex 2 (13) vs. Rookies (12)  
Iceni (12) vs. Gloucs. (11)  
Metropolitan (11) vs. Anglia 2 (11)  
AMCA Rhinos (11) vs. Sussex (11)  
FCA 2 (10) vs. BUCA (11)  
Bristol 2 (10) vs. Holmes Chapel (10)  
Guildford 3 (10) vs. e2e4 3 (10)  
Halesowen (8) vs. Bradford B (8)  
3Cs 2 (7) vs. Bristol 3 (4)  
SCS (3) vs. e2e4 4 (7)  
Celtic Tigers 2 (7) vs. Oxford 3 (6)  
Banbury Bulldogs (6) vs. Manchester (6)  
Aigburth (4) vs. KJCA Knights (5)  
       
The Full Ponty (8) vs. Hackney (8) vs.    Cheddleton 2 (8)               (triangular match)

 

 

Round 10 - 13:00 Sunday 1st May 2011

       
Spirit of Atticus (16) vs. Brown Jack (15)  
Bradford DCA Knights A (15) vs. Celtic Tigers 1 (14)  
Oxford 2 (14) vs. e2e4.org.uk 2 (13)  
FCA Solutions 1 (12) vs. Wessex 2 (13)  
Anglian Avengers 2 (11) vs. Braille Chess Assoc (12)  
Gloucestershire Gambits (11) vs. Warwickshire Select 2 (11)  
Holmes Chapel (10) vs. KJCA Kings (11)  
e2e4.org.uk 3 (10) vs. The Rookies (10)  
Guildford A&DC 3 (10) vs. Iceni (10)  
British Universities CA (10) vs. AMCA Rhinos (10)  
Metropolitan (10) vs. Bristol 2 (9)  
Sussex Smart Controls (9) vs. Halesowen (8)  
FCA Solutions 2 (8) vs. e2e4.org.uk 4 (7)  
Celtic Tigers 2 (7) vs. Bradford DCA Knights B (6)  
Oxford 3 (5) vs. AMCA Hippos (6)  
KJCA Knights (5) vs. 3Cs 2 (5)  
Manchester Manticores (4) vs. SCS (3)  
Bristol 3 (2) vs. Aigburth (4)  
       
The Full Ponty (8) vs. Hackney (8) vs.    Cheddleton 2 (8)               (triangular match)

 

 

Round 9 - 14:00 Saturday 30th April 2011

       
Brown Jack (13) vs. Bradford DCA Knights A (15)  
Wessex 2 (13) vs. Spirit of Atticus (14)  
Anglian Avengers 2 (11) vs. Celtic Tigers 1 (12)  
KJCA Kings (11) vs. Oxford 2 (12)  
Iceni (10) vs. e2e4.org.uk 2 (11)  
Braille Chess Assoc (10) vs. Guildford A&DC 3 (10)  
British Universities CA (10) vs. FCA Solutions 1 (10)  
The Rookies (9) vs. Holmes Chapel (9)  
Warwickshire Select 2 (9) vs. Sussex Smart Controls (9)  
Cheddleton 2 (8) vs. Gloucestershire Gambits (9)  
AMCA Rhinos (8) vs. The Full Ponty (8)  
Hackney (8) vs. Metropolitan (8)  
3C's 2 (5) vs. e2e4.org.uk 3 (8)  
Bristol 2 (7) vs. Celtic Tigers 2 (7)  
AMCA Hippos (6) vs. Halesowen (6)  
Bradford DCA Knights B (6) vs. FCA Solutions 2 (6)  
e2e4.org.uk 4 (5) vs. Oxford 3 (5)  
KJCA Knights (5) vs. Banbury Bulldogs (4)  
Aigburth (2) vs. SCS (3)  
Bristol 3 (2) vs. Manchester Manticores (2)  
       

Note: These pairings have been revised to accommodate withdrawals known up to midnight Friday 29 April.

 

 

Round 8 - 11:00 Sunday 27th March 2011

Barcelo Hotel, Daventry

     
Celtic Tigers 1 (10+) vs. Wessex 2 (10+)
Oxford 2 (10+) vs. The Rookies (8+)
FCA Solutions 1 (8+) vs. Brown Jack (9+)
The Full Ponty (8+) vs. Braille Chess Assoc (8+)
KJCA Kings (8+) vs. Warwickshire Select 2 (8+)
e2e4.org.uk 2 (8+) vs. Hackney (7+)
Anglian Avengers 2 (7+) vs. Bristol 2 (7+)
Sussex Smart Controls (7+) vs. Gloucestershire Gambits (7+)
Iceni (6+) vs. AMCA Rhinos (6+)
Guildford A&DC 3 (6+) vs. Halesowen (6+)
British Universities CA (6+) vs. Channel Isolani (6+)
e2e4.org.uk 3 (6+) vs. Guildford A&DC 4 (5+)
Metropolitan (4+) vs. 3Cs 2 (5+)
FCA Solutions 2 (4+) vs. AMCA Hippos (4+)
Celtic Tigers 2 (4+) vs. e2e4.org.uk 4 (4+)
Banbury Bulldogs (2+) vs. UCL (3+)
SCS (2+) vs. Oxford 3 (3+)
KJCA Knights (2+) vs. Bristol 3 (0+)

 

 

Round 7 - 14:00 Saturday 26th March 2011

Barcelo Hotel, Daventry

     
Wessex 2 (10) vs. Oxford 2 (10)
Warwickshire Select 2 (8) vs. Celtic Tigers 1 (10)
Brown Jack (9) vs. The Full Ponty (8)
The Rookies (8) vs. KJCA Kings (8)
Braille Chess Assoc (8) vs. e2e4.org.uk 2 (8)
Bristol 2 (7) vs. FCA Solutions 1 (8)
Gloucestershire Gambits (7) vs. Anglian Avengers 2 (7)
Hackney (7) vs. Sussex Smart Controls (7)
AMCA Rhinos (6) vs. e2e4.org.uk 3 (6)
Channel Isolani (6) vs. Guildford A&DC 3 (6)
Halesowen (6) vs. British Universities CA (6)
3Cs 2 (5) vs. Iceni (6)
Guildford A&DC 4 (5) vs. FCA Solutions 2 (4)
e2e4.org.uk 4 (4) vs. Metropolitan (4)
AMCA Hippos (4) vs. Celtic Tigers 2 (4)
UCL (3) vs. SCS (2)
Oxford 3 (3) vs. KJCA Knights (2)
Bristol 3 (0) vs. Banbury Bulldogs (2)

 

 

 

Round 5 - 14:00 Saturday 19th February 2011

De Vere Venues, Sunningdale

     
Braille Chess Assoc (8) vs. Celtic Tigers 1 (7)
Oxford 2 (7) vs. Brown Jack (7)
Wessex 2 (6) vs. Sussex Smart Controls (6)
Bristol 2 (6) vs. KJCA Kings (6)
Hackney (5) vs. FCA Solutions 1 (5)
Anglian Avengers 2 (5) vs. Iceni (5)
AMCA Rhinos (5) vs. Gloucestershire Gambits (5)
e2e4.org.uk 4 (4) vs. The Rookies (5)
Warwickshire Select 2 (4) vs. Guildford A&DC 3 (4)
FCA Solutions 2 (4) vs. Halesowen (4)
e2e4.org.uk 2 (4) vs. AMCA Hippos (4)
UCL (3) vs. The Full Ponty (4)
Channel Isolani (3) vs. Guildford A&DC 4 (2)
e2e4.org.uk 3 (2) vs. Banbury Bulldogs (2)
Celtic Tigers 2 (2) vs. Metropolitan (2)
KJCA Knights (2) vs. British Universities CA (2)
3Cs 2 (1) vs. Oxford 3 (1)
Bristol 3 (0) vs. SCS (0)

 

Round 6 - 11:00 Sunday 20th February 2011

De Vere Venues, Sunningdale

     
Brown Jack (7+) vs. Braille Chess Assoc (8+)
Celtic Tigers 1 (7+) vs. Oxford 2 (7+)
KJCA Kings (6+) vs. Wessex 2 (6+)
Sussex Smart Controls (6+) vs. Bristol 2 (6+)
FCA Solutions 1 (5+) vs. Anglian Avengers 2 (5+)
Iceni (5+) vs. Hackney (5+)
The Rookies (5+) vs. AMCA Rhinos (5+)
Gloucestershire Gambits (5+) vs. e2e4.org.uk 2 (4+)
Halesowen (4+) vs. Warwickshire Select 2 (4+)
Guildford A&DC 3 (4+) vs. FCA Solutions 2 (4+)
The Full Ponty (4+) vs. e2e4.org.uk 4 (4+)
AMCA Hippos (4+) vs. Channel Isolani (3+)
British Universities CA (2+) vs. UCL (3+)
Metropolitan (2+) vs. e2e4.org.uk 3 (2+)
Banbury Bulldogs (2+) vs. Celtic Tigers 2 (2+)
Guildford A&DC 4 (2+) vs. KJCA Knights (2+)
SCS (0+) vs. 3Cs 2 (1+)
Oxford 3 (1+) vs. Bristol 3 (0+)

 

 

Round 3 - 14:00 Saturday 15th January 2011

     
Sussex Smart Controls (4) vs. Brown Jack (4)
Celtic Tigers 1 (4) vs. Guildford A&DC 3 (4)
Oxford 2 (4) vs. Iceni (4)
Braille Chess Assoc (4) vs. UCL (3)
The Full Ponty (2) vs. FCA Solutions 2 (3)
AMCA Rhinos (2) vs. FCA Solutions 1 (2)
Wessex 2 (2) vs. Guildford A&DC 4 (2)
e2e4.org.uk 3 (2) vs. Bristol 2 (2)
Channel Isolani (2) vs. Anglian Avengers 2 (2)
e2e4.org.uk 4 (2) vs. AMCA Hippos (2)
Warwickshire Select 2 (2) vs. Banbury Bulldogs (2)
e2e4.org.uk 2 (2) vs. KJCA Kings (2)
3Cs 2 (1) vs. The Rookies (2)
Oxford 3 (1) vs. Gloucestershire Gambits (1)
British Universities CA (0) vs. Hackney (1)
Halesowen (0) vs. Celtic Tigers 2 (0)
Metropolitan (0) vs. Bristol 3 (0)
SCS (0) vs. KJCA Knights (0)
     

Round 4 - 11:00 Sunday 16th January 2011

Barcelo Hotel, Hinckley Island

     
Brown Jack (4) vs. Celtic Tigers 1 (4)
Iceni (4) vs. Braille Chess Assoc (4)
Guildford A&DC 3 (4) vs. Sussex Smart Controls (4)
FCA Solutions 2 (3) vs. Oxford 2 (4)
UCL (3) vs. e2e4.org.uk 2 (2)
FCA Solutions 1 (2) vs. Warwickshire Select 2 (2)
AMCA Hippos (2) vs. Wessex 2 (2)
Anglian Avengers 2 (2) vs. e2e4.org.uk 3 (2)
The Rookies (2) vs. The Full Ponty (2)
Banbury Bulldogs (2) vs. AMCA Rhinos (2)
Bristol 2 (2) vs. Channel Isolani (2)
Guildford A&DC 4 (2) vs. e2e4.org.uk 4 (2)
KJCA Kings (2) vs. Oxford 3 (1)
Hackney (1) vs. 3Cs 2 (1)
Gloucestershire Gambits (1) vs. Metropolitan (0)
KJCA Knights (0) vs. Halesowen (0)
Bristol 3 (0) vs. British Universities CA (0)
Celtic Tigers 2 (0) vs. SCS (0)

 

 

Round 1 - 14:00 Saturday 6th November 2010

De Vere Venues, Staverton Park

 

Celtic Tigers 1 (0) vs. KJCA Knights (0)
Channel Isolani (0) vs. Brown Jack (0)
Channel Isolani (0) vs. Brown Jack (0)
Guildford-ADC 3 (0) vs. Bristol 3 (0)
SCS (0) vs. FCA Solutions 1 (0)
Wessex 2 (0) vs. Hackney (0)
e2e4.org.uk 3 (0) vs. Warwickshire Select 2 (0)
Oxford 3 (0) vs. FCA Solutions 2 (0)
The Fully Ponty (0) vs. Halesowen (0)
Guildford-ADC 4 (0) vs. Sussex Smart Controls (0
e2e4.org.uk 2 (0) vs. The Rookies (0)
Oxford 2 (0) vs. BUCA (0)
UCL (0) vs. AMCA Rhinos (0)
Braille Chess Assoc (0) vs. Banbury Bulldogs (0)
Anglian Avengers 2 (0) vs. AMCA Hippos (0)
Gloucestershire Gambits (0) vs. 3Cs 2 (0)
e2e4.org.uk 4 (0) vs. Bristol 2 (0)
KJCA Kings (0) vs. Metropolitan (0) vs. Iceni (0) - (Triangular match)

 

Round 2 - 11:00 Sunday 7th November 2010

De Vere Venues, Staverton Park

 

Bristol 2 (0) vs. Celtic Tigers 1 (0)
Brown Jack (0) vs. Gloucestershire Gambits (0)
AMCA Hippos (0) vs. Guildford-ADC 3 (0)
FCA Solutions 1 (0) vs. Braille Chess Assoc (0)
AMCA Rhinos (0) vs. Wessex 2 (0)
Warwickshire Select 2 (0) vs. Oxford 2 (0)
FCA Solutions 2 (0) vs. e2e4.org.uk 2 (0)
Sussex Smart Controls (0) vs. The Fully Ponty (0)
KJCA Knights (0) vs. e2e4.org.uk 4 (0)
3Cs 2 (0) vs. Channel Isolani (0)
Bristol 3 (0) vs. Anglian Avengers 2 (0)
Banbury Bulldogs (0) vs. SCS (0)
Hackney (0) vs. UCL (0)
BUCA (0) vs. e2e4.org.uk 3 (0)
The Rookies (0) vs. Oxford 3 (0)
Halesowen (0) vs. Guildford-ADC 4 (0)
KJCA Kings (0) vs. Metropolitan (0) vs. Iceni (0) - (Triangular match)

 

 

Click for Division 1, Division 2 and Northern League.

 

 

 

 

 

- 4NCL