Hull 4NCL International Congress

GM Norm Event

 
         

 

Players

Title

Fed

FIDE

Vojtech Plat

GM

CZ

ID

Laszlo Gonda

GM

HUN

ID

Matthew Turner

GM

SCO

ID

Ravi Haria

IM

ENG

ID

Peter Roberson

IM

ENG

ID

Alan Merry

IM

ENG

ID

Andrew Greet

IM

SCO

ID

Richard Palliser

IM

ENG

ID

Marcus Harvey

FM

ENG

ID

David Eggleston

IM

ENG

ID

 

 

 
Vojtech Plat, 2573   Laszlo Gonda, 2541   Matthew Turner, 2519 Ravi Haria, 2463 Peter Roberson, 2437  

 

 

   
Alan Merry, 2426   Andrew Greet, 2414   Richard Palliser, 2413 Marcus Harvey, 2405 David Eggleston, 2394    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Schedule

Round 1: 3pm Wed 30 Oct

Round 2: 10am Thu 31 Oct

Round 3: 3pm Thu 31 Oct

Round 4: 10am Fri 1 Nov

Round 5: 3pm Fri 1 Nov

Round 6: 10am Sat 2 Nov

Round 7: 3pm Sat 2 Nov

Round 8: 10am Sun 3 Nov

Round 9: 3pm Sun 3 Nov

 

Room/Venue

Windsor Suite (Wed-Fri)

Royal Suite (Sat-Sun)

 

 

 


 

GM Event Final Crosstable | Chess Results.com | Replay Games | PGN

 

Rk.  

Name

Rtg 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Pts.   
1 GM

Plat, Vojtech 

2573   0 1 1 1 1 1 6  
2 GM

Turner, Matthew J 

2519 1   1 0 1 5  
3 IM

Greet, Andrew N 

2414 0   0 1 1 1 5  
4 GM

Gonda, Laszlo 

2541   4  
  FM

Harvey, Marcus R *

2405 1   0 0 1 4  
6 IM

Eggleston, David J 

2394 0 0 0 1   1 1 4  
  IM

Haria, Ravi 

2463 0   1 4  
8 IM

Roberson, Peter T 

2437 0 0   1 4  
9 IM

Merry, Alan B 

2426 1 0 1 0 0   0 3  
10 IM

Palliser, Richard J D 

2413 0 0 0 0 0 1   2  
                             

* FM Marcus Harvey obtained IM norm.

 

Round 1 

 

     

 

     
SNo.  

Name

Rtg Res.  

Name

Rtg SNo.  
1 GM

Turner Matthew J

2519 0-1 IM

Merry Alan B

2426 10  
2 GM

Plat Vojtech

2573 - FM

Harvey Marcus R

2405 9  
3 IM

Roberson Peter T

2437 - GM

Gonda Laszlo

2541 8  
4 IM

Palliser Richard J D

2413 0-1 IM

Haria Ravi

2463 7  
5 IM

Greet Andrew N

2414 1-0 IM

Eggleston David J

2394 6  
 

 

     

 

     

Round 2 

 

     

 

     
SNo.  

Name

Rtg Res.  

Name

Rtg SNo.  
10 IM

Merry Alan B

2426 0-1 IM

Eggleston David J

2394 6  
7 IM

Haria Ravi

2463 - IM

Greet Andrew N

2414 5  
8 GM

Gonda Laszlo

2541 - IM

Palliser Richard J D

2413 4  
9 FM

Harvey Marcus R

2405 - IM

Roberson Peter T

2437 3  
1 GM

Turner Matthew J

2519 1-0 GM

Plat Vojtech

2573 2  
 

 

     

 

     

Round 3 

 

     

 

     
SNo.  

Name

Rtg Res.  

Name

Rtg SNo.  
2 GM

Plat Vojtech

2573 - IM

Merry Alan B

2426 10  
3 IM

Roberson Peter T

2437 - GM

Turner Matthew J

2519 1
4 IM

Palliser Richard J D

2413 0-1 FM

Harvey Marcus R

2405 9  
5 IM

Greet Andrew N

2414 - GM

Gonda Laszlo

2541 8  
6 IM

Eggleston David J

2394 - IM

Haria Ravi

2463 7  
 

 

     

 

     

Round 4 

 

     

 

     
SNo.  

Name

Rtg Res.  

Name

Rtg SNo.  
10 IM

Merry Alan B

2426 - IM

Haria Ravi

2463 7  
8 GM

Gonda Laszlo

2541 - IM

Eggleston David J

2394 6  
9 FM

Harvey Marcus R

2405 1-0 IM

Greet Andrew N

2414 5  
1 GM

Turner Matthew J

2519 1-0 IM

Palliser Richard J D

2413 4  
2 GM

Plat Vojtech

2573 1-0 IM

Roberson Peter T

2437 3  
 

 

     

 

     

Round 5 

 

     

 

     
SNo.  

Name

Rtg Res.  

Name

Rtg SNo.  
3 IM

Roberson Peter T

2437 1-0 IM

Merry Alan B

2426 10  
4 IM

Palliser Richard J D

2413 0-1 GM

Plat Vojtech

2573 2  
5 IM

Greet Andrew N

2414 - GM

Turner Matthew J

2519 1  
6 IM

Eggleston David J

2394 1-0 FM

Harvey Marcus R

2405 9  
7 IM

Haria Ravi

2463 - GM

Gonda Laszlo

2541 8  
 

 

     

 

     

Round 6 

 

     

 

     
SNo.  

Name

Rtg Res.  

Name

Rtg SNo.  
10 IM

Merry Alan B

2426 - GM

Gonda Laszlo

2541 8  
9 FM

Harvey Marcus R

2405 - IM

Haria Ravi

2463 7  
1 GM

Turner Matthew J

2519 1-0 IM

Eggleston David J

2394 6  
2 GM

Plat Vojtech

2573 1-0 IM

Greet Andrew N

2414 5  
3 IM

Roberson Peter T

2437 - IM

Palliser Richard J D

2413 4  
 

 

     

 

     

Round 7 

 

     

 

     
SNo.  

Name

Rtg Res.  

Name

Rtg SNo.  
4 IM

Palliser Richard J D

2413 1-0 IM

Merry Alan B

2426 10  
5 IM

Greet Andrew N

2414 - IM

Roberson Peter T

2437 3  
6 IM

Eggleston David J

2394 0-1 GM

Plat Vojtech

2573 2  
7 IM

Haria Ravi

2463 - GM

Turner Matthew J

2519 1  
8 GM

Gonda Laszlo

2541 - FM

Harvey Marcus R

2405 9  
 

 

     

 

     

Round 8 

 

     

 

     
SNo.  

Name

Rtg Res.  

Name

Rtg SNo.  
10 IM

Merry Alan B

2426 1-0 FM

Harvey Marcus R

2405 9  
1 GM

Turner Matthew J

2519 - GM

Gonda Laszlo

2541 8  
2 GM

Plat Vojtech

2573 1-0 IM

Haria Ravi

2463 7  
3 IM

Roberson Peter T

2437 0-1 IM

Eggleston David J

2394 6  
4 IM

Palliser Richard J D

2413 0-1 IM

Greet Andrew N

2414 5  
 

 

     

 

     

Round 9 

 

     

 

     
SNo.  

Name

Rtg Res.  

Name

Rtg SNo.  
5 IM

Greet Andrew N

2414 1-0 IM

Merry Alan B

2426 10  
6 IM

Eggleston David J

2394 - IM

Palliser Richard J D

2413 4  
7 IM

Haria Ravi

2463 - IM

Roberson Peter T

2437 3  
8 GM

Gonda Laszlo

2541 - GM

Plat Vojtech

2573 2  
9 FM

Harvey Marcus R

2405 - GM

Turner Matthew J

2519 1  
 

 

     

 

     

 

We're indebted to the John Robinson Youth Chess Trust for their financial support on the junior side, and to Hull & District Chess Association, Hull Culture & Leisure, Friends of Chess and the ECF for their financial support for the GM norm tournament.

       

 


4NCL

Four Nations Chess League

top ^