List of entries as at Tue 19 Oct 2021.

Open 58 entries
Num Name Fedn Club FIDE ECF TR Bye Req.
1 Hebden, Mark L GM ENG Syston 2455 2530 2530
2 Arkell, Keith C GM ENG Cheddleton 2380 2465 2465
3 Wells, Peter K GM ENG White Rose 4NCL / Witney 2387 2430 2430
4 Bradbury, Neil H IM ENG none 2265 2329 2329
5 Jones, Steven A ENG Basingstoke 2231 2324 2324
6 Cooper, John G ENG Hull Chess Club 2096 2313 2313
7 Whitfield, Craig M ENG Cheddleton And Leek 2159 2298 2298
8 Lalic, Peter D ENG Wood Green 2190 2268 2268
9 Gallana, Marco ITA Hammersmith 2258 2258
10 Okhai, Shabir ENG Syston 2118 2234 2234
11 Andal, Edmond PHI Lewisham 1891 2230 2230
12 Birtwistle, Nigel ENG Grantham 2138 2194 2194
13 Boswell, Jacob Connor ENG Cheddleton & Leek 2053 2191 2191
14 Agnew, Alan ENG Shepshed 2078 2185 2185
15 Britton, Richard FM ENG Hackney 2131 2163 2163
16 Milson, Samuel A ENG Louth 2069 2138 2138
17 Maycock, David Henry MEX none 2133 2133
18 Chipanga, Takaedza ZIM none 2012 2109 2109
19 Gardiner, Eric D ENG none 2001 2091 2091 Round 1
20 Chan, Sheng Liang Bernard MAS University Of Leeds 1869 2078 2078
21 Collinson, Mark I ENG Hull CC, Victoria Dock 1983 2073 2073
22 Ther, Mate ENG Harrogate Cc 1967 2062 2062
23 Thomson, Neil SCO Giffnock 1952 2062 2062
24 Green, Michael ENG Chess Rising Stars 1995 2050 2050
25 Usifoh, Kristian C NGR Hull Chess Club 2050 2050
26 Ciuravin, Andrei UKR Hull Chess Club 2029 2029
27 Hilton, Tim ENG Blue Club 1902 2027 2027
28 Nicholson, Jim WR ENG York 1972 2020 2020 Round 1
29 Chauhan, Pranay ENG none 1911 2018 2018
30 Buckley, Colm IRL Chester 1920 2013 2013
31 Gillespie, David P SCO none 1847 2003 2003 Round 1
32 Fathallah, Joe WLS Cardiff 1910 1998 1998
33 Mollison, Jamie SCO Bos 1925 1998 1998
34 Zhu, Yaoyao ENG 3Cs 1891 1998 1998 Round 1
35 Culkin, Shaun J ENG Hull Chess Club, Uk. 1983 1983
36 Jukes, Sam WLS Cardiff 1859 1973 1973
37 Gostelow, David W ENG Maddocks 1905 1972 1972
38 Lv, Jason ENG Leicestershire Juniors 1700 1945 1945
39 Ilett, Raymond J ENG New England CC Peterborough 1824 1938 1938
40 Turner, Lewis A ENG Wigston 1806 1934 1934
41 Bedi, Adam ENG Eagle And Child 1803 1930 1930 Round 1
42 Varley, Joe ENG Hull Chess Club 1786 1905 1905
43 Gillespie, Gary D SCO none 1798 1895 1895 Round 1
44 Flynn, David ENG Nomads (Notts) 1815 1863 1863
45 Bettley, Andrew D ENG St Andrews Hull 1501 1852 1852
46 Johnson, Paul A ENG York Chess Club 1781 1851 1851
47 Hall, David G SCO Perth 1729 1833 1833
48 Mize, Dylan USA none 1624 1831 1831
49 Liu, Jack CHN Millfield 1385 1810 1810
50 Pal, Rohan ENG Coventry Chess Academy 1781 1805 1805
51 Dasgupta, Avyukt ENG Watford 1547 1777 1777
52 Prince, Alan R SCO None 1694 1771 1771
53 Southcott-Moyers, Indy ENG Stroud 1751 1751
54 Vaidya, Raghav ENG Barnet Knights 1504 1747 1747
55 Pattni, Kishan ENG Hammersmith 1597 1743 1743 Round 1
56 Sheppard, Derek A ENG Beverley Chess Club 1710 1698 1710 Round 1
57 Majumder, Shrayan IND Southampton Chess Club 1647 1647
58 Rahimzadeh, Mohammed Anvar ENG none Unrated

Under 2000 46 entries
Num Name Fedn Club FIDE ECF TR Bye Req.
1 Idle, Oscar J ENG none 1875 1996 1996
2 Rich, Ben S ENG York RI 1990 1990
3 Spanton, Tim R ENG none 1731 1979 1979
4 Angheluta, Ovidiu ROU none 1827 1970 1970
5 Brencher, Paul ENG Acomb WMC 1968 1968
6 Ortiz Sanchez, Luis ESP Mushrooms 1907 1962 1962
7 Coates, Sam SCO Oban Chess Club 1647 1959 1959
8 Robson, Paul E ENG Durham / Leam Lane 1850 1957 1957
9 Garnett, John S ENG The Buffs 1822 1927 1927
10 Wynarczyk, Raymond ENG none 1759 1912 1912
11 Cordova Lopez, Diego Anton ENG Richmond Juniors 1668 1911 1911
12 Carmichael, Ned ENG Beverley 1798 1900 1900
13 Brown, Geoffrey D ENG Darnall & Handsworth 1726 1893 1893
14 Turner, Tim M ENG Beverley 1803 1893 1893
15 Arora, Tashika ENG none 1769 1889 1889
16 Gordon, Sean ENG none 1868 1868
17 Cuaresma, Gerald ENG Huddersfield / Wakefield 1863
18 Georgiou, Denis ENG Appleby Frodingham 1852 1863 1863
19 Cawston, M John ENG Ye Olde Starre Inne 1765 1861 1861 Round 1
20 McDonnell, James J IRL Greater London (GLCC) 1752 1858 1858
21 Cukovs, Oleg ENG none 1828 1855 1855 Round 1
22 Porter, Bede ENG South Shields 1855 1855 Round 1
23 Clegg, Robert ENG Huddersfield 1725 1854 1854
24 Dean, Robert A ENG none 1731 1851 1851
25 Patrick, David A ENG Calderdale 1803 1843 1843
26 May, Paul ENG Limewood 1749 1840 1840
27 Winter, Kevin ENG Ilkley Chess Centre 1703 1805 1805 Round 1
28 Di-Vetta, Andrew WLS Bridgend 1716 1803 1803
29 Crow, Stephen ENG St Andrews 1559 1801 1801
30 Macphail, Kieran ENG Liskeard 1591 1798 1798
31 Kane, Robert ENG West London 1736 1785 1785
32 Doherty, Paul D ENG Bolton 1738 1780 1780
33 Allison, Paul A ENG Hull 1609 1779 1779
34 Connor, Michael I ENG Great Lever 1597 1773 1773
35 Ibbitson, Anthony ENG West Leeds 1735 1735
36 Leigh, Dominic ENG Darlington 1720
37 Lawrence, Spencer ENG none 1686 1686
38 Webb, Nicholas IRL The Buffs 1653 1653
39 Gallagher, Dominic ENG Rose Forgrove 1624 1624
40 Asaad, Asaad ENG none 1601 1601 Round 1
41 Rich, Aaron ENG York Chessnuts 1578 1578
42 Sainbayar, Anuurai ENG none 1530 1568 1568
43 Lacoult, Maxime ENG Warwickshire Juniors 1428 1428
44 D'agnese, Mattiangelo ITA Lazio Scacchi Unrated
45 Farahmandpour, Ehsan ENG none Unrated Round 1
46 Lewis, Evan ENG none Unrated

Under 1700 48 entries
Num Name Fedn Club FIDE ECF TR Bye Req.
1 Dunn, Giles ENG St Andrews 1698 1698
2 Webster, Vivien ENG Halifax 1480 1696 1696
3 Patterson, Dave ENG South Shields 1569 1692 1692
4 Catto, Joseph ENG Hull Chess Club 1690 1690
5 Jones, Paul W ENG York Chess Club 1690 1690 Round 1
6 Oliver, Bruce R ENG Beverley 1580 1690 1690 Round 1
7 Fisher, Neal ENG Peterborough 1469 1684 1684
8 Salisbury, Paul ENG None 1652 1681 1681 Round 1
9 Zigmond, Andrew ENG Harrogate 1535 1675 1675
10 Carroll, Michael USA Great Lever 1668 1668
11 Fowler, David J ENG Marple 1624 1668 1668
12 Graham, Donald M ENG none 1668 1668
13 Grice, Alec ENG None 1584 1668 1668 Round 1
14 Jiping, Li ENG Sheffield University 1658 1608 1658
15 Burgoyne, Peter A ENG Hackney 1616 1653 1653
16 Greenaway, Terence V ENG Torquay 1590 1653 1653
17 Milson, Neil ENG Louth 1630 1630
18 Whittington, Reece W ENG Loughborough 1565 1628 1628
19 Dhillon, Tas ENG Syston 1623 1623
20 Duffell, Andrew ENG None 1392 1623 1623 Round 1
21 Buckell, David J ENG Clitheroe Lancashire 1616 1616
22 Johnstone, J Gerry ENG Beverley 1613 1613
23 Weller, Colin ENG Scarborough 1610 1610
24 Bettley, Mark S ENG Stowmarket 1608 1608
25 Hara, R Malcolm ENG Beverley 1608 1608
26 Slegg, Gary WLS Wrexham 1592
27 Bullock, Lee ENG none 1494 1584 1584
28 Ashton, Alannah ENG 3Cs 1294 1571 1571 Round 1
29 Summerland, David ENG West Leeds 1548 1548
30 Vdovycia, Titas ENG Wallasey 1479 1479
31 Babb, Fergus ENG none 1465
32 Jerome, Stelio ENG Kettering 1216 1445 1445
33 Westhead, Peter C ENG none 1405
34 Scorer, David M ENG Clitheroe 1400 1400
35 Meredith, Daniel ENG York RI 1368 1368
36 Schofield, Mark ENG Hull 1323 1323 Round 1
37 Hollyman, Mike WLS Rhondda 1289
38 Boozorginia, Zoya ENG Battersea 1081 1081
39 Kluckova, Alzbeta ENG none 1057 1057
40 Asquith, Emily ENG Kendal Unrated Round 1
41 Comish, Gary ENG none Unrated
42 Coombs, Matthew ENG none Unrated
43 Jenkins, Theo ENG none Unrated
44 Kapoor, Pruthvi IND none Unrated
45 Nilsson, Adam ENG Appleby Frodingham Chess Club Unrated
46 Pitel, Benedikt ENG Hull Chess Club Unrated
47 Samuels, Daniel ENG Ely Unrated
48 Taylor, Kai ENG York Junior Chess Unrated Round 1

Total entries 152.