logo

FOUR NATIONS
CHESS LEAGUE

 
chess monthly

Latest Information

Home
How to Enter
2010/11 dates
Fixtures
Hotels
Rules
Team Captains
Current Teams
Registrations
Teams wanted

Division 1
Division 2
Division 3
Junior 4NCL

Live games
Reports
English Chess Forum

Previous Winners
Photo Gallery
Press Info
News Archive
New to the 4NCL
Downloads
Chess Monthly
Useful Links

Management Board
Arbiters
Appeals Committee

Site Index
FAQ
Email us

The Four Nations Chess League does not accept responsibility for the content of other websites, to which this site links.

This website includes information on participants in the Four Nations Chess League in respect of name, grade, title, nationality and sex (team registration lists), as well as telephone number(s), email address(es) and postal address(es) in certain circumstances (team captains/managers, management board members, arbiters etc). Participants wishing this information not to be included on the website should contact the webmaster to have it removed, but should be aware that in this event they will not be permitted to play in the league.
Division 2 Championship Pool results - Round 8

RD 8 SAMBUCA SHARKS2128vPOISONED PAWNS 22065
1wRendle, Thomas E23961 - 0Winfridsson, Ola2133
2bRoberson, Peter T2256 - McEwan, Ken B2142
3wWilliams, Samuel G21981 - 0Kemp, Paul R2109
4bVarnam, Liam D21481 - 0Hutchinson, Norman A2092
5wRuston, Mark R2099 - Doci, Stefan2071
6bEdgell, Ben P2100 - McCorry, Robert T2061
7wLutton, J Ezra2098 - McMahon, Paul2043
8bSainbayar, Anuurai (F)17270 - 1Redman, David J (J)1866
    5 - 3  


RD 8 BARBICAN 4NCL YOUTH2013vWARWICKSHIRE SELECT 12166
1wO'Toole, George E21500 - 1Thomas, Nicholas2291
2bYnojosa, Felix Jose (J)2165 - Mason, Donald J2223
3wSen, Subin21171 - 0Hynes, AM (Tony)2219
4bCumming, Rhys (J)19551 - 0James, Russell A2224
5wStewart, Ashley2026 - Clarke, Brandon GI (J)2058
6bSanders, Isaac B (J)19220 - 1Webster, Paul2106
7wYnojosa, Angelica Maria (F)17530 - 1Baruch, Andrew JD2089
8bdefault - - 1Ingram, Keith R2114
    2- 5  


RD 8 AMCA DRAGONS2129vE2E4.ORG.UK 12149
1wWebb, Richard M22600 - 1Byron, Alan M2194
2bNorman, Kenneth I21740 - 1Hulmes, David I2227
3wRichardson, Keith B21681 - 0Talbot, Andrew R2141
4bFrostick, Clive A2160 - Sugden, John N2212
5wCoates, Kenneth G22200 - 1Jackson, James P2102
6bPurdon, Colin2067 - Denton, John R2146
7wHart, David PO20120 - 1Mansson, James C2142
8bHolland, James P (J)19730 - 1Norinkeviciute, Rasa (F)2025
    2 - 6  


RD 8 KINGS HEAD2176vCHEDDLETON2256
1wMcMichael, Richard J22860 - 1Arkell, Keith C2474
2bWhiteley, Andrew J22800 - 1Gormally, Daniel W2491
3wKwiatkowski, Feliks J2242 - Eggleston, David J2357
4bWittmann, Jochen2266 - Bellin, Robert2373
5wThomas, Rik H2220 - Wallace, Paul A2234
6bMackenzie, Colin2120 - Bennett, Patrick J2093
7wWard, Julian T21321 - 0Edwards, Simon R2043
8bHaria, Ravi (J)18630 - 1Whitfield, Craig M (J)1979
    3 - 5  


Click here for Division 2 results index.

Division 1

WGHK 1
Pride and Prejudice
Barbican 4NCL 1
White Rose 1
WGHK 2
Guildford-A&DC 1
Cambridge Univ. 1
The ADs
Betsson.com
Barbican 4NCL 2
Oxford 1
Pandora's Box Grantham
S. Wales Dragons
Guildford-A&DC 2
Poisoned Pawns 1
Jutes of Kent

Division 2

Sambuca Sharks
Cheddleton
Warwickshire Select 1
e2e4.org.uk 1
Barbican 4NCL Youth
AMCA Dragons
Kings Head
Poisoned Pawns 2
Anglian Avengers
Wessex 1
Celtic Tigers 1
Bristol 1
White Rose 2
Brown Jack
Guildford-A&DC 3
FCA Solutions 1

Division 3

Rhyfelwyr Essyllwg
Sambuca Black Sheep
3Cs
Cambridge Univ. 2
Wessex 2
Warwickshire Select 2
KJCA Kings
FCA Solutions 2
The Full Ponty
Sussex Smart Ctls.
e2e4.org.uk 2
Iceni
Nottinghamshire 1
Nottinghamshire 2
Oxford 2
AMCA Rhinos
Braille Chess Assoc.
AMCA Hippos
Glos. Gambits
Bristol 2
KJCA Knights
Guernsey Mates
Bristol 3
SCS
Hackney
e2e4.org.uk 3
Beauty and the Beasts
Celtic Tigers 2
Oxford 3
Halesowen
Guildford-A&DC 4
AMCA Cheetahs